Polańczyk
 

POLAŃCZYK - malownicza, czysta ekologicznie miejscowość uzdrowiskowa w Bieszczadach (woj. podkarpackie), położona przy "małej obwodnicy bieszczadzkiej" na wysokości 480 m n.p.m., na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego.

Miejscowość - zwana często bieszczadzkim kurortem - od 1974 roku posiada formalny status uzdrowiska. Dysponuje rozległą bazą sanatoryjno - wypoczynkową. Leczy się tu przede wszystkim choroby górnych dróg oddechowych (czemu sprzyja miejscowy mikroklimat), a także niedomagania układu nerwowego (dyskopatia, zapalenie korzonków), przewodu pokarmowego, narządu ruchu (np. gościec), schorzenia endokrynologiczne, reumatologiczne, kardiologiczne oraz nadciśnienie.

Na terenie Polańczyka występują złoża wód mineralnych, wodorowęglanowych z domieszkami bromu, jodu, sodu, i żelaza.

Od 1973 roku Polańczyk znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obecnie największego górskiego, a jednocześnie 3-go co do wielkości Parku Narodowego w Polsce.

Malowniczość krajobrazu, znakomite miejsca do kąpieli i uprawiania sportów wodnych,
znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych, piękne i atrakcyjne tereny wycieczkowe, bogactwo górskich lasów z obfitością zwierzyny łownej, obfitość rzadkich gatunków fauny i flory - stanowią idealny teren do wypoczynku i turystyki.

Niezwykle piękne i dziewicze tereny, czysta woda, cisza i spokój przyciągają ludzi spragnionych wypoczynku w bezpośrednim kontakcie z nieskażoną przyrodą, dając niepowtarzalne możliwości łączenia wypoczynku w górach i nad wodą.

Liczne zabytki sakralne, architektury oraz kultury ludowej, pamiątki historycznych wydarzeń, jedyne w swoim rodzaju okazy przyrody, doskonałe warunki klimatyczne i letniskowe, urozmaicona rzeźba terenu - zapraszają do przyjazdu w te strony, do wędkowania, wypoczynku i poprawiania stanu zdrowia. Walory Polańczyka i najbliższej okolicy sprawiają, iż miejsce to jest rajem dla turystów.

Tereny te są bowiem atrakcyjne o każdej porze roku. Okolica stanowi cel wędrówek pieszych po dobrze oznakowanych szlakach turystycznych. Boczne drogi zachęcają do wędrówek konnych i wycieczek rowerowych. Zmotoryzowanym proponujemy wycieczki po "małej" i "wielkiej" obwodnicy bieszczadzkiej.

Jedną z najbardziej przyciągających atrakcji turystycznych jest wybudowana w latach 1960-1968 w Solinie zapora wodna, o długości 664 m i wysokości 82 m - największa tego rodzaju budowa w kraju,tworząca znany w Europie Zalew Soliński o powierzchni 21 km2, zwany często "Bieszczadzkim Morzem".

Atrakcją turystyczną jest ponad stuletnia górska kolejka wąskotorowa oraz rejsy statkami wycieczkowymi po Zalewie Solińskim. W Polańczyku w okresie sezonu turystycznego jest przygotowywanych dla gości wiele imprez kulturalno - rozrywkowych, znanych i cieszących się od wielu lat dużą renomą. Należą do nich między innymi "Solińskie Lato", "Żeglarskie Szanty" oraz "Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych". Uczestnictwo we wszystkich wspomnianych imprezach jest bezpłatne.

Polańczyk jest siedzibą Urzędu Gminy Solina, znajduje się tutaj Urząd Pocztowo - Telekomunikacyjny, Komisariat Policji, Ośrodek Zdrowia, Apteką, Kościół. Z powodzeniem funkcjonuje tu handel i gastronomia (sklepy spożywczo- przmysłowe, restauracje, bary, kawiarnie).

Jako miejscowość turystyczno - wypoczynkowa, na terenie której występują atrakcyjne cechy środowiska przyrodniczego, leczniczego i krajoznawczego - stwarza możliwość uprawiania różnorodnych form wypoczynku i turystyki.

Zapraszając Państwa do Polańczyka, proponujemy przeżycie pięknej i niepowtarzalnej przygody w tym unikalnym regionie Polski.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "DEDAL" (0-13) 469 20 08, POLAŃCZYK wstecz do góry